Чи існувала мотопромисловість на теріторії України до 1941 року

by / Среда, 02 Октябрь 2024 / Published in Автоновости

Перший мотоцикл в РІ був виготовлений на фабриці Лейтнера у Ризі. 13 березня 1899 року про це повідомив журнал «Цикліст». У перший рік було виготовлено 5 екземплярів. у 1903 році Лейтнер представив нову модель мотовелосипеду з двигуном Fafnir, яку виготовляв до 1908 року.

У 1909 році мотовиробництво починається на ще одній велосипедній фабриці Дукс. Тут теж пішли шляхом співробітництва і комплектували власні рами швейцарськім двигуном Moto-Reve. Згодом Дукс запропонує вже три моделі мотоциклів різної потужності. Але з початком Першої Світової війни мотовиробництво згорнуть.

У період 1907-1914 років Існувало ще 5 невеликих фірм, які складали мотоцикли з імпортних комплектуючих і суттєвого впливу на розвиток промисловості не відігравали. Під час 1 світової війни фабрику Лейтнера евакуюють до Харкова, де у 1916 році вона почне виробляти перші військові велосипеди за патентом фабрики Дукс.

А чи існувала мотопромисловість в Україні до 1941 року? В російських джерелах пишуть, що ні, але насправді то не так. Було три спроби започаткувати виробництво мотоциклів в Україні у цей період.

У 1930 році у Харкові в «Укравтодорі» існувала секція конструкторів, які запропонувала власну конструкцію вітчизняного мотоциклу. Харківська розробка Лабура навіть приймала участь у першій виставці мотоциклів у Москві і викликала великий інтерес. У 1931 році трест «Укрмето» організував мотопробіг, в якому приймали участь різні харківські розробки і іноземні мотоцикли. За підсумками цього пробігу на автоскладальному заводі (ХАСЗ) дають старт серійному виробництву першому українському мотоциклу ХМЗ 1-М. Вже на наступний рік було заплановано випуск 4000 таких мотоциклів, але…

У цей час відбувається запуск мотовиробництва у Ленінграді, де починають виробляти аналогічну за кубатурою модель Л-300. Харківському підприємству приходить рознарядка передати креслення до Таганрогу і припинити самодіяльність, а згодом завод взагалі переведуть до іншого відомства. На ХАСЗ встигнуть випустити лише 300 мотоциклів до 1933 року.

Ще одну спробу організувати виробництво мототехніки у Харкові на початку 30-х років
започаткує велосипедний завод ім. Петровського. Тут встановлять двигун з пасовим привідом на велосипед «Україна». Буде виготовлена навіть дослідна партія 70 од. для поштарів. Але мотовелосипед виявився дуже ненадійним і продовження не відбулося.

Ще одну спробу виробництва мотоциклів у Харкові здійснили у 1941 році. На заводі «Серп та молот» у кооперації з ХТЗ починають виробництво того самого М-72, який був скопійований з BMW R71. До речі, у Харкові найбільш успішно і швидко здійснили впровадження виробництва М-72 серед всіх заводів, але до вересня 1941 році харків‘яни встигли виготовити 123 мотоциклів М-72. Далі виробництво було евакуйовано.

Ось такі спроби започаткувати виробництво мототехніки на теріторії України були до 1941 року.
Відео-версія з унікальними кадрами справжніх екземплярів — дивіться у цьому сюжеті.

TOP